AKO ŠTEFAN HARABIN KLAME ... a šíri ruskú propagandu a dezinformácie Na internete sa šíri tvrdenie, že Rusko nie je podľa článku 51 Charty OSN agresorom. Štefan Harabin, ktorý sa pasuje za znalcu práva, to vyhlasoval aj vo svojom videu.
Mohla by to byť pravda, ale nie je. Štefan Harabin opäť klame a tvári sa pritom, že vykladá právo - taký je už jeho modus operandi.
Štefan Harabin vo videu používa dva argumenty, z ktorých vraj PODĽA PRÁVA odvodzuje, že Rusko nie je agresor a malo právo zaútočiť na Ukrajinu - článok 51 Charty OSN a rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z 2.2.2024, v ktorom malo zaznieť, že Rusko nie je agresor.
Článok 51 Charty OSN Harabin tvrdí: "Ruskú federácia použila článok 51 Charty OSN. Článok, ktorý jej umožňuje viesť špeciálnu vojenskú operáciu z titulu sebeobrany."
Článok 51 Charty OSN znie: "Ak dôjde k ozbrojenému útoku proti členovi Organizácie Spojených národov, nijaké ustanovenie tejto Charty neprekáža prirodzenému právu na individuálnu alebo kolektívnu sebaobranu, kým Bezpečnostná rada neurobí potrebné opatrenia na zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti. Opatrenia urobené členmi organizácie pri vykonávaní tohto práva sebaobrany sa oznámia ihneď Bezpečnostnej rade a nijako sa nedotýkajú touto Chartou určenej právomoci a zodpovednosti Bezpečnostnej rady podnikať v každom okamihu také akcie, aké považuje za potrebné na udržanie a obnovenie medzinárodného mieru a bezpečnosti."
V prvom rade je zmyslom Charty OSN (a vyplýva to aj z jej preambuly) "uchrániť budúce pokolenia pred metlou vojny", teda zachovať MIER, zabrániť vojne. Charta OSN vznikla po 2. svetovej vojne, aby sa nič podobné už nikdy neopakovalo.
V jej článku 4 odsek 2 je jasne uvedené: "Všetci členovia Organizácie Spojených národov sa vystríhajú vo svojich medzinárodných stykoch hrozby silou alebo použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti každého štátu, ako aj každého iného spôsobu nezlučiteľného s cieľmi Organizácie Spojených národov." Zakazuje sa teda použitie sily a hrozba sily. Jedinou výnimkou je článok 51, ktorý umožňuje použitie sily v SEBAOBRANE.
Stačí čítať prvú vetu článku 51 Charty OSN v časti "ak dôjde k ozbrojenému útoku proti členovi OSN". Ukrajina nijak na Rusko ozbrojene nezaútočila. Práve naopak - ozbrojene zaútočilo Rusko na Ukrajinu, a preto je to práve Ukrajina, ktorá má podľa čl. 51 Charty OSN právo na sebaobranu. V žiadnom prípade nie Rusko. Stačí len čítať a je to každému jasné, čo naozaj platí PODĽA PRÁVA. To zvládne každý. A nie, nedá sa to interpretovať nijak inak. Právo na sebaobranu vzniká IBA v prípade ozborjeného konfliktu jedného štátu OSN proti druhému.
Nedá sa to interpretovať ani tak, že sa údajne porušovali Minské dohody zo strany západu za účelom vyzbrojenia Ukrajiny. NIE. Pretože Ukrajina jednoducho NIJAK NA RUSKO OZBROJENE NEZAÚTOČILA. To je prvá a hlavná podmienka aktivácie článku 51 Charty OSN. Už to pochopte a prestaňte si právo prekrúcať tak, ako sa vám hodí a ako vám to nadiktovali v Moskve. Bez ozbrojeného útoku na druhú krajinu, ktorá je členom OSN, nemôže byť nijak raz aktivovaný článok 51 Charty OSN.
Rozsudok Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z 2.2.2024 Štefan Harabin vo svojom videu hovorí, že Medzinárodný súdnz dvor v Haagu "na žiadosť Ukrajiny neoznačil Rusko za agresora". S týmto výnimočne súhlasím. Nesúhlasím ale s tým, čo má uvedené v nadpise videa: "Rusko nie je agresor. Rozhodol súd v Haagu." Tieto dve tvrdenia sú totiž rozličné. Prečítajte si ich pozorne. Ak o niekom nepoviete, že je agresor, neznamená to to isté, ako keď poviete, že nie je agresor. A vysvetlím vám, prečo súd nemohol povedať, že Rusko nie je agresor.
Je to veľmi jednoduché. Pretože Medzinárodný súdny dvor v Haagu nemá kompetenciu povedať, že Rusko je agresor. Nemá kompetenciu rozhodovať, či došlo k porušeniu Charty OSN. Môže rozhodovať totiž iba o tom, či bol porušený Dohovor o zabránení a trestaní zločinu genocídia. A v ňom sa nič o tom, či je niekto agresor nehovorí. Len o tom, či spáchal genocídium. A o tom súd ešte len rozhodovať bude. Ukrajina sa snažila zložitou právnou konštrukciou dosiahnuť, aby povedal aj to, že Rusko je agresor, ale súd to v dôsledku nedostatku kompetencií odmietol. A mnohí to teraz zneužívajú.
Záver 1. článok 51 Charty OSN neoprávňoval Rusko zaútočiť na Ukrajinu - tak ako neoprávňuje žiaden štát zaútočiť na iný štát OSN - pretože Rusko neodvracalo žiaden "ozbrojený útok", ako predpokladá tento článok, a naopak oprávňuje Ukrajinu brániť sa aj zbraňami proti Rusku
2. Medzinárodný súdny dvor v Haagu nepovedal, že Rusko nie je agresor - povedal akurát to, že nie je oprávnený o tejto veci rozhodovať a to je veľký rozdiel
Zdroje Video Štefana Harabina:
https://www.youtube.com/watch?v=5LbngXfBFQQ Charta OSN:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1947/30/ alebo napr.
http://mepoforum.sk/kniznica/medzinarodne-organizacie-k/osn-k/zakladne-osn-k/charta-osn-plne-znenie-dokumentu/ Odborný článok k interpretácii článku 51 Charty OSN:
https://journals.muni.cz/cpvp/article/view/7611/6655 Rozsudok Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z 2.2.2024:
https://www.icj-cij.org/sites/default/files/case-related/182/182-20240202-jud-01-00-en.pdf